Wartość opałowa suchego drewna kominkowego

WARTOŚĆ OPAŁOWA DREWNA KOMINKOWEGO

Jakie drewno najlepiej nadaje się do kominka?

Wybierając gatunek drewna kominkowego powinniśmy się kierować jego walorami opałowymi, tj. kalorycznością drewna oraz tym, jak szczepy będą się palić. Doskonałym wyborem są gatunki drzew liściastych. W stosunku do drzew iglastych mają dużo mniej żywicy. W związku z tym nie zostawiają tyle smoły na palenisku i w kominie, a także palą się cicho – liściaste drewno pali się spokojnie, iglaste charakterystycznie strzela w trakcie spalania.

Drewno do kominka powinno być przede wszystkim suche. Wartość opałowa zdecydowanie maleje wraz ze wzrostem wilgotności drewna. Mokre drewno, czyli świeże (nie sezonowane), ma niską wartość opałową. Drewno takie źle się pali, mocno się dymi, skraca żywotność komina i w ręku jest ciężkie. Ze wzdględu na wysoką zawartość wody spada jego wartość energetyczna. Wydajność mokrego drewna jest około dwa razy mniejsza, niż suchego – dlatego, by uzyskać tyle samo ciepła,  musimy zużyć dwa razy więcej surowca, co z kolei zdecydowanie podnosi koszty opału. Drewno kominkowe powinno być sezonowane minimum 15 miesięcy. Po takim okresie jego wilgotność wynosi około 15 %. Najczęściej wybierane gatunki drewna do kominka to dąb, jesion, brzoza, grab, buk, olcha, wiąz.

Dąb wolno i równomiernie się pali. Podobne właściwości opałowe ma buk, przy czym dodatkowo ma cienką korę. (Kora ma niższą wartość kaloryczną niż drewno, czyli cienka kora oznacza więcej wysokokalorycznego drewna). Oba te gatunki są bardzo chętnie wybierane do kominków, dają dużo ciepła. Zostawiają po spaleniu około 3% popiołu. Podobnie do wspomnianych wyżej gatunków drewna pali się jesion. Jest on wysokokalorycznym drewnem, dającym piękny płomień. Ceniony za szybki czas schnięcia. Również grab ma podobne właściwości opałowe. Daje on najwięcej ciepła z jednego centymetra sześciennego drewna, jednak zostawia więcej popiołu niż pozostałe gatunki, przez co konieczne jest częstsze czyszczenie paleniska.

Na rozpałkę z kolei najczęściej wykorzystuje się brzozę. Brzoza pięknie pachnie i łątwo rozpala się nawet przy wysokiej wilgotości. Także sosnowa rozpałka jest bardzo popularna.

Jeśli nie możesz się zdecydować, które drewno wybrać do swojego kominka, skontaktuj się z nami, chętnie Ci doradzimy 🙂

drewno kominkowe kraków

TABELA WARTOŚCI OPAŁOWEJ SUCHEGO DREWNA WG GATUNKÓW

Gatunek drewna Wartość opałowa [kWh/mp]
Grab 2200
Dąb 2100
Buk 2100
Jesion 2100
Akacja 2100
Wiąz 1900
Klon 1900
Brzoza 1900
Olcha 1500
Wierzba 1400
Topola 1400